Close
Results 1 to 10 of 31

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1
    Hatchet Sushi Master Rooskibar03's Avatar
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Vail, AZ
    Posts
    2,770

    Default

    Every year I say I'm going to do this and every year I cheap out and don't want to spend the coin on the fryer and oil.

    Damm that looks good though.
    Progressive ideology, ideas so good they must be mandatory.
    Your freedom to be you includes my freedom to be free from you.

  2. #2
    Carries A Danged Big Stick buffalobo's Avatar
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Hoyt
    Posts
    15,832

    Default

    Quote Originally Posted by Rooskibar03 View Post
    Every year I say I'm going to do this and every year I cheap out and don't want to spend the coin on the fryer and oil.

    Damm that looks good though.
    We think it is worth it but damn that 3 gal jug of peanut oil is expensive.
    If you're unarmed, you are a victim


    Feedback

  3. #3
    Hatchet Sushi Master Rooskibar03's Avatar
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Vail, AZ
    Posts
    2,770

    Default

    Quote Originally Posted by buffalobo View Post
    We think it is worth it but damn that 3 gal jug of peanut oil is expensive.
    I hear ya. $36 bucks at Wally World and the cheapest fryer was 59. Then you gotta buy the bird and for 2 adults and a kid it just doesn't pencil.
    Progressive ideology, ideas so good they must be mandatory.
    Your freedom to be you includes my freedom to be free from you.

  4. #4
    Grand Master Know It All newracer's Avatar
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Timnath
    Posts
    4,583

    Default

    Quote Originally Posted by buffalobo View Post
    We think it is worth it but damn that 3 gal jug of peanut oil is expensive.
    That is why I have not done it the last two years. They are tasty though.

  5. #5
    Machine Gunner
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Pueblo
    Posts
    1,927

    Default

    Quote Originally Posted by buffalobo View Post
    We think it is worth it but damn that 3 gal jug of peanut oil is expensive.
    I just use clear frying oil, 25.00 bucks at sams, and I do mine and a couple of my friends and charge them 10.00 bucks apiece, so it only costs me the bird and 6.00 bucks. then I save the oil and do another one at chistmas.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •