Close
Results 1 to 10 of 306

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1
    Woodsmith with "Mod-like" Powers
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Woodland Park
    Posts
    3,271

    Default

    Quote Originally Posted by xring View Post
    Great info. Good job I have some caveats
    The wheats great. a bushel of HWW is about $14 and l two bushiels will fill three five gallon pails as i remember. use dry ice per you tube
    pintos use a shit load of energy to cook, lentils much better.
    oats are great, you can also buy these at the feed stores by the bushell again 5 gallon pail, dry ice.

    If it was me

    5 used 5 gallon food grade pails from resturants $5
    2 bushels of hard winter wheat $28
    3 20lb bags of basmati rice from sams $45
    $ 2 of dry ice
    This would fill the five fives.
    THe LDS is not a bad deal forshake n bake tho.
    Pardon my ignorance, and I'm sure this has been addressed elsewhere, but where does a guy go to buy wheat by the bushel?
    "It takes considerable knowledge just to realize the extent of your ignorance"

    Thomas Sowell

    www.timkulincabinetry.com

    See our reviews below:

    http://www.thumbtack.com/Tim-Kulin-C...service/788419

  2. #2
    Guest
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Fort Collins Co
    Posts
    264

    Default

    Quote Originally Posted by Tim K View Post
    Pardon my ignorance, and I'm sure this has been addressed elsewhere, but where does a guy go to buy wheat by the bushel?
    There is a thread on this do a search.

  3. #3
    Scotty Hit It...
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Idaho Springs
    Posts
    260

    Default

    Hey Tim,

    thanks for the link. Next time I'm in COS I'll check them out.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •